HISTORIA PRZEDSZKOLA
Początki opieki przedszkolnej w Żelechowie przypadają na rok 1928.
Styczeń 1928 - Stowarzyszenie Opieki nad Dziećmi (z siedzibą w Warszawie) zakłada przy obecnie ul. Al. Wojska Polskiego w Żelechowie Ochronkę dla dzieci, prowadzoną przez osoby świeckie.Wrzesień 1929 - Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zakonnych od Opatrzności Boskiej ze Lwowa obejmują pieczę nad Ochronką. Do Ochronki uczęszczało wtedy 60 dzieci. W czasie wojny (rok 1942) Siostry opiekują się też dziećmi z rodzin wysiedlonych z Zamojszczyzny i innymi sierotami.
Rok 1946-47 - rozpoczęcie funkcjonowania drugiego przedszkola podlegającego lokalnej władzy państwowej (dane na podstawie relacji osób pamiętających ten okres, mieszkających w sąsiedztwie przedszkola przy ul. Chłopickiego, w pełni wiarygodnych danych brak).
Styczeń 1962 - po kilkumiesięcznej walce między rodzicami solidaryzującymi się z Siostrami, a władzami świeckimi następuje likwidacja Ochronki. Przedszkole obejmuje Inspektorat Szkolny w Garwolinie. Sprzęt, zabawki i pomoce zgromadzone przez Siostry zostają przez ówczesne władze i przewiezione do Państwowego Przedszkola przy
ul. Chłopickiego o dużo gorszych warunkach bytowych, nie przystosowanych do potrzeb dzieci.Jesień 1962 - Siostry zostają całkowicie pozbawione opieki nad dziećmi. Opiekę przedszkolną sprawuje wyłącznie Państwowe Przedszkole przy ul. Chłopickiego.
Maj 1988 - na potrzeby przedszkola zostaje oddany do użytku nowy budynek przy ul. Ogrodowej 1, przygotowany na przyjęcie 120 dzieci w czterech oddziałach. Duże sale, zaplecze kuchenne, węzeł sanitarny, przestronny plac zabaw w pełni zaspokoiły potrzeby dzieci, rodziców i nauczycieli.
W latach 1999-2007 przedszkole stanowiło integralną część Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Od 2001r. do 2007r dyrektorem przedszkola była p. Jolanta Wilk
Przedszkole systematycznie się rozwijało, zapewniając swoim wychowankom harmonijny rozwój i bezpieczeństwo. Z upływem czasu budynek ulegał eksploatacji i wymagał remontu. W związku z tym jesienią 2004r. wykonano termomodernizację placówki; została wykonana elewacja oraz wymieniono wszystkie okna. W kolejnych latach sukcesywnie dokonywano różnorodnych prac remontowych, mających na celu polepszenie warunków lokalowych przedszkola.
Rok szkolny 2007/2008
Nowy rok szkolny przyniósł zmiany organizacyjne. Dyrektorem placówki została p. Maria Rodak.
W naszym przedszkolu po raz pierwszy odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Ten przedświąteczny czas umilił gościom bożonarodzeniowy występ przedszkolaków. Ta uroczystość na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości.
W marcu po raz pierwszy w naszym przedszkolu witaliśmy wiosnę na ogólnoprzedszkolnej uroczystości.
Rok szkolny 2008/2009
W 2008r. wybudowano samodzielną kotłownię gazową, która zapewnia dzieciom ciepło w salach oraz ciepłą wodę w kranach.
W tym roku nasze przedszkole po raz pierwszy wzięło udział w lokalnych obchodach Święta Niepodległości, składając z dziećmi kwiaty pod pomnik.
Rok szkolny 2009/2010
W okresie Świąt Bożego Narodzenia dzieci wyjechały na wycieczkę do Kołacinka, gdzie znajduje się kraina Świętego Mikołaj. Zwiedzali dom Dziadka Mroza i Świętego Mikołaja. Wiele radości sprawiło dzieciom spotkanie z Mikołajem w Sali Tronowej oraz wybijanie pamiątkowych pieniążków w mennicy Św. Mikołaja.
W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany Przegląd Kolęd i Pastorałek. Celem przeglądu jest kultywowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz rozwijanie umiejętności wokalnych dzieci.
Rok szkolny 2010/2011
Od roku 2003 do 2009 organizowano Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej, który odbywał się w MGOK-u. W 2010 roku zmienił nazwę na Przegląd Piosenki Przedszkolnej i stanowi wewnątrzprzedszkolną uroczystość. Celem jest upowszechnianie śpiewu wśród dzieci, prezentacja możliwości wokalnych dzieci.
Od roku 2011 w naszym przedszkolu organizowana jest uroczystość plenerowa Dzień Rodziny- łączy ze sobą następujące święta: Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Na początku uroczystości odbywa się oficjalny występ przedszkolaków w odświętnych strojach i wyjątkowych nastrojach. Wszyscy doskonale się bawią przy muzyce granej na żywo, uczestniczą w wielu zabawach i konkursach.
W tym roku zostały zakupione meble do każdej sali.
Rok szkolny 2011/2012
Przedszkole realizowało projekty unijne „Przedszkolak w świecie sztuki ludowej” i „Mały odkrywca w przedszkolu”. Pozwoliły one na rozwijanie ciekawości poznawczej oraz talentów artystycznych naszych wychowanków. Ponadto przyczyniły się do wzbogacenia bazy dydaktycznej przedszkola, m.in. o przepiękne stroje ludowe. Projekty te szerzej są opisane w zakładce „projekty”.
Od 2012 roku rok rocznie odbywa się Bal Charytatywny na rzecz przedszkola z inicjatywy Rady Rodziców. Pozyskane fundusze pozwoliły na doposażenie przedszkola, m.in. w stroje ludowe, sprzęt gospodarczy, tablice interaktywne, magiczny dywan, huśtawki i urządzenia sprawnościowe na placu zabaw.
W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany Przedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej, który wpisał się na stałe w kalendarz uroczystości przedszkolnych. Celem przeglądu jest rozbudzenie u dzieci zainteresowań poezją oraz rozwijanie zdolności recytatorskich.
Rok szkolny 2012/2013
W październiku 2012 roku przedszkolaki z grup: Krasnoludki, Pajacyki i Skrzaty zaprezentowały program wokalno-taneczny na uroczystości Jubileuszu 50-lecia Pożycia Małżeńskiego.
W okresie Świąt Bożego Narodzenia zorganizowany został po raz pierwszy kiermasz ozdób świątecznych. Bogaty asortyment – stroiki, choinki, pierniki, karty bożonarodzeniowe, bombki, aniołki, itp. są własnoręcznie wykonywane przez pracowników przedszkola. Powyższe przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zostało powtórzone w latach następnych. Uzyskane dochody pozwoliły na doposażenie przedszkola oraz placu zabaw.
Rok szkolny 2013/2014
W roku 2013 zmodernizowano teren wokół przedszkola; wyłożono kostką brukową chodniki w ogrodzie przedszkolnym oraz plac przed budynkiem przedszkola. Latem 2013r. wymieniono instalację wodno-kanalizacyjną i przeprowadzono gruntowny remont wszystkich łazienek.
Od 25 listopada 2013 roku przedszkole funkcjonuje pod nazwą ,,Pluszowy Miś”. Uroczystość nadania nazwy odbyła się jednocześnie z obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia oraz przy okazji jubileuszu 25-lecia funkcjonowania placówki przy ul. Ogrodowej. Decyzją dzieci, rodziców oraz pracowników, patronem przedszkola został Pluszowy Miś – nieodłączny przyjaciel dzieci, powiernik ich marzeń i sekretów, ktoś, do kogo zawsze mogą się przytulić.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycili m.in.:
- Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka
- Posłanka na Sejm RP Stanisława Prządka
- Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak
- Radni miejscy
- Dyrektorzy okolicznych szkół
- Sponsorzy uroczystości
- Byli i obecni pracownicy przedszkola
- Rodzice.
Od tego momentu co roku – dnia 25 listopada, w naszym przedszkolu uroczyście obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. W obchody tego święta zaangażowani są również rodzice, poprzez przygotowywanie tortu oraz słodkiego poczęstunku dla każdej grupy. Jest to dzień, w którym zabawom ze swoimi ulubionymi pluszakami nie ma końca.
Hymn naszego przedszkola:
Miś pluszowy czeka na dzieci
Halo, przedszkolaki, jak leci?
Smutno bez Was tutaj wokoło
Będziemy się bawić wesoło?
Tak, tak, takRef: Przyjaciel oddany
Nasz miś ukochany
Jest z nami w przedszkolu na zawsze
Przytuli gdy trzeba,
Poczyta, pośpiewa,
Zabawy są z nim najciekawsze.My dzieciaki śpiewamy dzisiaj
O Przedszkolu Pluszowego Misia
Przyjaźń, radość, uśmiech i zgoda
To są nasze ulubione słowa
Tak, tak, takRef: Przyjaciel oddany
Nasz miś ukochany
Jest z nami w przedszkolu na zawsze
Przytuli gdy trzeba,
Poczyta, pośpiewa,
Zabawy są z nim najciekawsze.W tym roku szkolnym po raz pierwszy w naszym przedszkolu obchodzono Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który przypada na 2 kwietnia.
W maju przedszkolaki z grup Krasnoludki, Skrzaty Pajacyki zwiedziły gmach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Przewodnikiem był pan poseł Grzegorz Woźniak. Dzieci miały okazję zobaczyć kaplicę Sejmową, salę obrad, salę kolumnową, wszechnicę sejmową, miejsce wyznaczone dla reporterów, tablicę upamiętniającą ofiary Smoleńska oraz makietę szklaną z kompleksem budynków sejmowych.
Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych stworzona została sala terapeutyczna do indywidualnych zajęć prowadzonych przez nauczycieli wspomagających. Została ona bogato wyposażona w różnorodne pomoce dydaktyczne. Ponadto zagospodarowując pomieszczenie piwniczne utworzono salę zabaw z dużym basenem z kulkami i przyrządami gimnastycznymi.
Rok szkolny 2014/2015
Pierwszy raz nasze przedszkole odwiedził misjonarz Paweł Kowalczyk pracujący na misji w Brazylii. Opowiadał o swojej pracy, ludziach z którymi się spotykał i zwyczajach tam panujących. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawostek o rówieśnikach z Ameryki Południowej.
W kwietniu 2015 roku dzieci z grupy Skrzaty wzięły udział w XVI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Borkach Wyrkach. Przedszkolaki za piękny występ zostały wyróżnione.
Rok szkolny 2015/2016
Z początkiem roku został otwarty Klub Dziecięcy, uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Żelechowie Joanna Piekut, dyrektor Publicznego Przedszkola Maria Rodak oraz przedstawiciele Rady Rodziców.W kwietniu przedszkolaki z grupy „Krasnoludki” i „Skrzaty” uczestniczyły w zajęciach pierwszej pomocy przed medycznej prowadzone przez p. Prezes ZOR PCK w Garwolinie. Dzieci poznały wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, uczyły się radzenia sobie w sytuacjach zagrażania życia i zdrowia.
Grupę „Kropelki” odwiedził pracownik warszawskiego metra p. Robert Bezler, opowiedział dzieciom o swojej pracy. Zaprezentował swój codzienny strój, pokazał jak wyglądają bilety i legitymacja służbowa.
9 maja nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc i poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak w towarzystwie p. burmistrz Mirosławy Miszkurki. Dzieci zaprezentowały program artystyczny w ludowym klimacie. Goście odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne rozmawiali z pracownikami i dziećmi a nawet włączyli się do zabaw.
Po raz pierwszy w historii naszego przedszkola świętowaliśmy Dzień Rodziny, ale inaczej niż zwykle. Rodzice przygotowali przedstawienie teatralne dla dzieci na podstawie wiersza Juliana Tuwima: „Rzepka”. Przedstawienie odbyło się w sali widowiskowej w MGOK-U.
Rok szkolny 2016/2017
W tym roku szkolnym pani Joanna Korda rozpoczęła realizację programu autorski "Mały Artysta" w grupie ,,Muchomorki".
31 sierpnia 2017roku po 10 latach kierowania naszą placówką zakończyła pracę p. Maria Rodak dyrektor Publicznego Przedszkola „Pluszowy Miś” w Żelechowie.
Pracownicy placówki podziękowali pani Dyrektor za wspaniałą atmosferę i wspólną pracę, życząc zdrowia, pomyślności i wszystkiego co najlepsze na nowej emerytalnej drodze.
Rok szkolny2017/2018
Nowy rok szkolny przyniósł w naszej placówce zmiany. Pani dyr. Maria Rodak odeszła na emeryturę a na stanowisko dyrektora Publicznego Przedszkola „Pluszowy Miś” została powołana pani Marianna Błażejczyk.
W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do projektu czytelniczego: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.
Tegoroczna uroczystość bożonarodzeniowa wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Po raz pierwszy w naszym przedszkolu harcerze ze Szkoły Podstawowej w Żelechowie przekazali betlejemskie światełko pokoju.
Nasze przedszkole zaszczyciła swoją obecnością lokalna poetka p. Halina Prządka. Poetka czytając wiersze: „Kocham ten kraj” i „Wiosna” wprowadziła dzieci w świat poezji, odwołując do dziecięcej wyobraźni, przeżyć i doświadczeń. Nawiązała z dziećmi serdeczny kontakt.
W czerwcu nasze przedszkole odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Żelechowskiej. Zaprezentowali wyposażenie wozu strażackiego oraz działanie poszczególnych urządzeń wykorzystywanych podczas pożarów i wypadków.
W tym roku świętowaliśmy Dzień Rodziny inaczej niż zwykle. Na wstępie dzieci zaprezentowały program artystyczny dla swoich rodziców. Na podwórku przedszkolnym pojawiły się „dmuchańce”- zjeżdżalnie i zamek, które były oblegane przez najmłodszych uczestników imprezy. Dzięki współpracy z Warsztatami Terapii Zajęciowej dzieci mogły skosztować waty cukrowej i popcornu. Zorganizowano stanowisko „malowania twarzy”. Była też foto-budka, gdzie można było sobie zrobić pamiątkowe rodzinne fotografie.
Dnia 17 czerwca w Parku Miejskim w Żelechowie odbył się uroczysty festyn „Młodzi dla Niepodległej”, w którym wzięły udział dzieci z naszego przedszkola w swoich barwnych ludowych strojach zatańczyły poloneza, krakowiaka, koziorajkę.
Rok szkolny 2018/2019
W tym roku szkolnym rozpoczęto realizację projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”.
Rok 2018 jest rokiem jubileuszu stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. W związku z tym w naszym przedszkolu podejmowane były różnorodne działania.
W salach pojawiły się kąciki patriotyczne.
Grupa „Pajacyki” przygotowała kokardy narodowe i podczas spaceru po Żelechowie przedszkolaki obdarowywały przechodniów kokardami.
9 listopada o godz. 11.11 został uroczyście odśpiewany hymn narodowy. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście: kombatant II wojny światowej pan Tadeusz Wawer, sekretarz gminy pani Beata Talarek, ksiądz Marcin Chruściel. W dalszej części dzieci z grupy „Skrzaty” zaprezentowały przedstawienie pt: „Co to jest niepodległość?”.
Nasze przedszkole reprezentowane było przez dzieci z grupy: „Kropelki „ i „Krasnoludki” na Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Małe Nutki” w Garwolinie.
W kwietniu gościli w naszym przedszkolu uczestnicy Dziennego Domu Wsparcia”. Goście obejrzeli przedstawienie pt: „Co to jest niepodległość?”.
6 maja w naszej placówce zostało powołane Przedszkolne Koło CARITAS. W diecezji Siedleckiej jest to druga tego typu organizacja.
W miesiącu maju dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Barbarą Szelągowską i ilustratorką Moniką Jędrychowską. Panie wprowadziły nas w ciekawy świat książek. Opowiedziały o tym, jak wygląda warsztat pisarza i ilustratora, co jest niezbędne, aby powstała książka. Maskotka gąsienica uczyła dzieci zasad korzystania z książeczek.
W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do akcji „Sprintem do maratonu” Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków. W maratonie uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne korzystając z bieżni przy Liceum Ogólnokształcącym. Wszyscy mali maratończycy otrzymali pamiątkowe medale.
Dnia 7 czerwca gościły w naszym przedszkolu panie- członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Kębłowie. Panie opowiedziały o swojej działalności, zaprezentowały wybrane wytwory rękodzieła artystycznego. Dzieci pod kierunkiem pań gospodyń wykonały drewniane podkładki ozdobione techniką decupage.
W tym roku została również doposażona sala terapeutyczna i logopedyczna w urządzenia multimedialne (monitor interaktywny, magiczny dywan, tablet) oraz plac zabaw w nowe zabawki i urządzenia terenowe.Rok szkolny 2019/2020
Liczba dzieci chętnych do objęcia opieką przedszkolna ciągle rosła. W związku z tym w roku 2019 została podjęta inwestycja spełniająca bieżące potrzeby lokalowe przedszkola. Otwarto nową salę dla 16 przedszkolaków, która funkcjonuje pod nazwą „Motylki”.
Rok szkolny 2020/2021
Wciąż rosły potrzeby lokalowe w związku z tym we wrześniu 2021r. oddano do użytku budynek przy ul. Piłsudskiego 47 na potrzeby naszej placówki. Funkcjonuje tam oddział dzieci 3-letnich pod nazwą „Żabki”. To przedsięwzięcie zapewniło miejsce w przedszkolu wszystkim chętnym dzieciom.
W roku 2021 przeprowadzono gruntowny remont kuchni. Zostały odnowione pomieszczenia, wymieniono meble i sprzęt gastronomiczny, urządzenia chłodnicze, doposażono w nowoczesne urządzenia typu: robot planetarny, gofrownica, krajalnica, blendery, szatkownica do warzyw. W tym roku również zainstalowana została sieć domofonowa, która przyczyniła się do wzrostu bezpieczeństwa naszych podopiecznych.
W latach 2020-2022 odnowiono pomieszczenia przedszkolne, doposażono w nowe meble oraz sprzęt do zajęć rekreacyjno-sportowych na placu zabaw. Urządzono plac zabaw dla grupy „Żabki” przy ul. Piłsudskiego 47.
W latach 2020-2023 odnowiono pomieszczenia przedszkolne oraz zakupiono nowe meble do wszystkich sal. Plac zabaw doposażono w nowoczesny sprzęt do zajęć rekreacyjno-sportowych.
Tradycją naszego przedszkola jest organizowanie uroczystości:
- Dzień Chłopaka
- Dzień Edukacji Narodowej
- Święto Pluszowego Misia
-Mikołajki
-Jasełka i Wigilia
-Przegląd kolęd i pastorałek
-Dzień Babci i Dziadka
-Bal Karnawałowy
-Dzień Kobiet
-Powitanie Wiosny
- Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
-Dzień Służby Zdrowia
-Dzień Ziemi
-Przegląd Piosenki Przedszkolnej
- Przedszkolny Przegląd Poezji Dziecięcej
-Festyn Rodzinny
-Uroczyste zakończenie roku
Ponadto bierzemy udział w uroczystościach i imprezach poza przedszkolem:
-Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
-Obchody Święta Niepodległości
-Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu
-Wiosna Teatralna
-Przegląd Bożonarodzeniowych Form Teatralnych
-Koncert Kolęd i Pastorałek w kościele parafialnym
-Gminny Dzień Dziecka
Od kilku lat prowadzone są także liczne akcje takie jak:„ Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, „Góra grosza”, ,„Zbierania plastikowych nakrętek”, ”Zbieranie zużytych baterii”,, „Zbiórka środków higienicznych i przyborów szkolnych ma misję”, „Cała Polska czyta dzieciom”, „Sprintem do maratonu”.
„Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” : udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”, „Zbieranie makulatury”, „Czyste powietrze wokół nas” i „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami”
Od wielu lat nasze przedszkole współpracuje z różnymi instytucjami,placówkami kulturalnymi i oświatowymi znajdującymi się na terenie naszego miasta i powiatu. Należą do nich: Szkoła Podstawowa Romualda Traugutta w Żelechowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Miasta, Komenda Powiatowa Policji w Garwolinie, Posterunek Policji w Żelechowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie, Piastowie i Woli Żelechowskiej, Urząd Pocztowy, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie, CARITAS Diecezji Siedleckiej, Dzienny Dom Wsparcia w Żelechowie, Przychodnie Zdrowia w Żelechowie.
35 lat "Pluszowego Misia"
Jubileusz 35-lecia funkcjonowania Publicznego Przedszkola przy ul. Ogrodowej 1 w Żelechowie obchodzony 6 czerwca 2023 roku był dniem szczególnym dla całej społeczności przedszkolnej. W ramach przygotowań do uroczystości podejmowane były różnorodne działania, do których zaangażowani byli pracownicy przedszkola, dzieci oraz ich rodzice. Z tej okazji wydany został folder ukazujący rys historyczny placówki, powstał tomik wierszy o przedszkolu autorstwa dzieci i rodziców pt. „Moje przedszkole wierszem pisane”, utworzona została tablica „Słoneczne promyki” zawierająca spis uczuć jakie towarzyszą dzieciom i rodzicom na myśl o przedszkolu, opracowane zostały upominki zawierające logo przedszkola.
Przedszkolaki powitały przybyłych gości wchodząc kolorowym korowodem oraz podniosłym śpiewem hymnu przedszkola. Pani dyrektor Marianna Błażejczyk serdecznie powitała gości, podziękowała za przybycie i wspieranie w rozwoju. Swoją obecnością zaszczycili nas: Senator Rzeczpospolitej Polskiej pani Maria Koc, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pani Iwona Kurowska, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Grzegorz Woźniak, Starosta Powiatu Garwolińskiego pan Mirosław Walicki, Radna Powiatu Garwolińskiego Urszula Kobielus, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach pani Grażyna Staręga, Burmistrz Żelechowa pan Łukasz Bogusz, dyrektor Centrum Pielgrzymkowego Arka w Siedlcach ks. Marcin Chruściel, s. Dawida, poprzedni dyrektorzy przedszkola – pani Jolanta Wilk i pani Maria Rodak, przedstawiciele służb mundurowych – policji oraz strażaków: st. asp. Łukasz Rosłaniec, mł. asp. Przemysław Redzik, Gminny Komendant OSP pan Jan Dziubak, Prezes OSP Piastów pan Daniel Bryzek;dyrektorzy szkół prowadzonych przez gminę Żelechóworaz powiat garwoliński: pani Halina Kostyra, pani Jolanta Mazurek, pani Elżbieta Odalska, pani Agnieszka Świtaj, pan Ireneusz Biernacki, pan Jacek Mucha, pracownicy Urzędu Miejskiego w Żelechowie oraz jednostek organizacyjnych podległych gminie Żelechów;przedszkolna Rada Rodziców oraz przewodniczący Rady Rodziców z poprzednich lat, emerytowani pracownicy naszej placówki, rodzice z „Teatru Rodzica 2023”, przyjaciele, rodzice i pracownicy przedszkola.
Część artystyczną poprowadziła pani Hanna Chudek zapowiadając występy artystyczne w wykonaniu poszczególnych grup z przedszkola. Dzieci w barwnych strojach zademonstrowały swoje umiejętności wokalne podczas śpiewania piosenek: pt. „Koncert na 102” - gr. „Pajacyki”, „Do przedszkola idzie maluch” - gr. „Żabki”, „W naszym pokoju” – gr. „Skrzaty” oraz piosenkę w jęz. angielskim - gr. „Muchomorki”. Zaprezentowały talenty taneczne podczas tańców: „Grozik” - gr. „Pajacyki”, „Krakowiak” - gr. „Motylki”, „Poleczka na lato” - gr. „Kropelki” oraz „Czardasz” –gr. „Krasnoludki”. Nie zabrakło prezentacji aktorskich umiejętności podczas recytacji wierszy pt. „W naszym kochanym przedszkolu”- gr. „Biedroneczki”, „Smutny miś” –gr. „Motylki”,„Nasze przedszkole” –gr. „Muchomorki” oraz inscenizacji pt. „Sprzeczka” w wykonaniu gr. „Kropelki”.
Na zakończenie występów, dzieci wspólnie odśpiewały piosenkę finałową pt. „Przedszkole drugim domem jest”. Nagrodzone zostały nieustającymi brawami szanownej publiczności. Pani dyrektor podziękowała zespołowi ds. organizacji 35-lecia w składzie: p. Hanna Chudek - lider, p. Hanna Osińska, p. Arleta Jończyk oraz wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości.
Następnie, goście zaproszeni zostali do wspólnego obejrzenia prezentacji multimedialnej ukazującej przekrój wydarzeń zachodzących w przedszkolu począwszy od 1988r., aż do chwili obecnej. Po czym, skierowali słowa uznania do pani dyrektor Marianny Błażejczyk, nauczycieli, rodziców i pracowników gratulując pięknej oprawy jubileuszu, ogromnego wkładu pracy w przygotowanie uroczystości, a dzieciom talentów i wytrwałości. Przedszkolaki obdarowane zostały prezentami w postaci zabawek, książek i słodkich upominków. Całość uwiecznił nagraniem pan Adam Mucha, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również panu dyrektorowi szkoły podstawowej w Żelechowie panu Krzysztofowi Ośka za udostępnienie hali sportowej oraz panu Michałowi Sztelmachowi za profesjonalne nagłośnienie podczas uroczystości.
Po części oficjalnej udano się do budynku przedszkola, aby złożyć pamiątkowe wpisy do wyłożonych ksiąg, podziwiać wystawy prac dzieci, galerię fotografii i wykonać pamiątkowe zdjęcia.
72Zbiór wierszy napisanych przez rodziców wraz z dziećmi z okazji 35-lecia Przedszkola w Żelechowie przy ulicy Ogrodowej 1:
Przedstawiamy poniżej folder podsumowujący 35 lat pracy naszej placówki.
Kliknij w link, aby obejrzeć:
Lista galerii
brak danych