Statut Publicznego Przedszkola "Pluszowy Miś"
Rozdział 1
Informacje o przedszkolu
§ 1.
1. Przedszkole ,,Pluszowy Miś” w Żelechowie jest przedszkolem publicznym działającym na podstawie:
- ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
- niniejszego statutu.
2. Publiczne Przedszkole „Pluszowy Miś” w Żelechowie jest przedszkolem wielooddziałowym. Siedzibą przedszkola jest budynek w Żelechowie przy ul. Ogrodowej 1, w którym funkcjonuje 7 oddziałów przedszkolnych. Dodatkowo, od roku szkolnego 2021/2022, w budynku przy ul. marsz. J. Piłsudskiego 47, funkcjonuje jeden oddział zamiejscowy.
3. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Żelechów.
4. Siedzibą organu prowadzącego jest Ratusz ul. Rynek 1.
5. Nadzór pedagogiczny nad przedszkolem sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.
6. Obsługę finansowo – księgową przedszkola prowadzi Urząd Miejski w Żelechowie – Wydział Finansowy.
7.Ustalona nazwa używana przez przedszkole brzmi: Publiczne Przedszkole ,,Pluszowy Miś” w Żelechowie ul. Ogrodowa 1.
8. Przedszkole używa pieczęci :
- nagłówkowej o treści:
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE
,,PLUSZOWY MIŚ”
ul. Ogrodowa 1 08-430 Żelechów
Regon: 712543070 NIP 8261873375
Tel. (25) 7541033
- okrągłej o średnicy 36mm z napisem Publiczne Przedszkole ,,Pluszowy Miś”
w Żelechowie, umieszczonym dookoła orła.
9. Adres internetowy: www.pluszowymis-zelechow.edupage.org ,
e-mail: ppzelechow@o2.pl
§ 2.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa bez bliższego określenia o:
- przedszkolu – należy przez to rozumieć Publiczne Przedszkole „Pluszowy Miś” w Żelechowie;
- nauczycielu – należy przez to rozumieć każdego pracownika pedagogicznego przedszkola;
- rodzicach – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem;
- dzieciach – należy przez to rozumieć wychowanków przedszkola, o którym mowa w § 1 ust.1;
- podstawie programowej wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć obowiązkowy zestaw celów kształcenia i treści nauczania, w tym umiejętności, opisane w formie ogólnych i szczegółowych wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać wychowanek po zakończeniu określonego etapu edukacyjnego uwzględnione w programach wychowania przedszkolnego, a także warunki i sposób realizacji podstawy programowej;
- programie wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć opis sposobu realizacji celów wychowania oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego;
- dyrektorze przedszkola – należy przez to rozumieć Dyrektora Publicznego Przedszkola „Pluszowy Miś” w Żelechowie;
- karcie nauczyciela – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela z późniejszymi zmianami;
- ustawie prawo oświatowe – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe z póżniejszymi zmianami;
- indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym – należy przez to rozumieć program nauczania dostosowany do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka, uwzględniający zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowany dla dziecka objętego kształceniem specjalnym;
- organie sprawującym nadzór pedagogiczny – należy przez to rozumieć Mazowieckiego Kuratora Oświaty;
- organie prowadzącym – należy przez to rozumieć Gminę Żelechów.
§ 3.
1. Zasady przyjmowania dzieci do przedszkola określają odrębne przepisy.
2. Przedszkole zapewnia wyżywienie.
3. Na posiłki wydawane przez kuchnię składają się:
- śniadanie;
- obiad;
- podwieczorek.
4. Kuchnia przedszkolna przygotowuje posiłki zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym.
5. Jadłospisy planowanych posiłków ustala intendent przedszkola w uzgodnieniu z kucharką i dyrektorem.
6. Informacja o aktualnym jadłospisie jest udostępniania rodzicom z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem strony internetowej przedszkola oraz na tablicy przy wejściu.
7. W indywidualnych przypadkach związanych z prośbą rodziców i zaleceniem lekarza na temat diety dziecka, przedszkole może za zgodą dyrektora przygotowywać posiłki zgodnie z wydanymi zaleceniami.
§ 4.
1. Na terenie przedszkola obowiązuje całkowity zakaz nagrywania obrazu i dźwięku przez dzieci i osoby dorosłe nie będące pracownikami przedszkola. Wyjątek mogą stanowić sytuacje takie jak: nagranie potrzebne do audycji, widowiska, przedstawienia, zajęcia otwartego itp. Zgodę na nagrywanie, w tych sytuacjach, wydaje dyrektor.
2. W przypadku imprez otwartych dyrektor przedszkola nie ponosi odpowiedzialności za działania rodziców lub osób trzecich w zakresie nagrywania i rozpowszechniania obrazu i dźwięku.
Rozdział 2
Cele i zadania przedszkola
§ 5.
1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, w tym zadania profilaktyczno-wychowawcze.
2. Celem przedszkola jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka w osiąganiu dojrzałości umożliwiającej podjęcie nauki w szkole.
3. Zadaniem przedszkola jest umożliwienie dzieciom osiągnięcia dojrzałości szkolnej w aspekcie rozwoju fizycznego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego.
4. Zadaniem przedszkola jest w szczególności:
- pełna realizacja programów wychowania przedszkolnego i dostosowanie treści, metod i organizacji poszczególnych zajęć do możliwości psychofizycznych dzieci;
- promowanie zdrowego stylu życia i przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom;
- organizowanie nauki religii na pisemny wniosek rodziców. Zasady organizacji religii określają odrębne przepisy;
- umożliwianie dzieciom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej w integracji ze środowiskiem przedszkolnym;
- udzielanie dzieciom i rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- umożliwienie dzieciom rozwijania zainteresowań i uzdolnień;
- zapewnienie dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w oddziale przedszkolnym.
5. Dzieci niebędące obywatelami polskimi oraz obywatele polscy, którzy pobierali naukę w przedszkolach funkcjonujących w systemach oświatowych innych państw, korzystają z nauki i opieki na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
6. Za bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu odpowiedzialni są wszyscy pracownicy przedszkola od momentu przekazania dziecka przez rodzica pod opiekę pracownika przedszkola do czasu odbioru dziecka przez upoważnioną osobę.
7. W przedszkolu stosuje się szczególne środkiochrony małoletnich. Określa je przedszkolny dokument pod nazwą "Standardy Ochrony Małoletnich" wprowadzony odrębnym zarządzeniem dyrektora przedszkola. Przedszkolny dokument "Standardy Ochrony Małoletnich" zawiera zbiór zasad i procedur postępowania, które mają być przestrzegane i stosowane w sytuacji krzywdzenia i krzywdzenia dziecka.
§ 6.
1. W celu wspierania potencjału rozwojowego dzieci i stwarzania im warunków do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola i środowisku lokalnym, przedszkole organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
2. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dzieciom w przedszkolu polega na rozpoznawaniu i zaspakajaniu ich indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, a także na rozpoznawaniu ich indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie w przedszkolu.
3. Nauczyciele i specjaliści w toku bieżącej pracy prowadzą obserwacje dzieci i oceniają ich umiejętności w sferze emocjonalno – społecznej, poznawczej, ruchowej i samoobsługi.
4. Szczegółowe zasady organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu określają odrębne przepisy.
5. Przedszkole organizuje i udziela rodzicom dzieci i nauczycielom pomocy psychologiczno- pedagogicznej polegającej na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych.
6. Sposób dokumentowania obserwacji psychologiczno-pedagogicznych określają odrębne przepisy.
§ 7.
1. Do przedszkola przyjmuje się dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
2. Dziecku objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się program nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla dziecka indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
3. Przedszkole organizuje naukę i opiekę dla dzieci z niepełnosprawnością w integracji ze środowiskiem przedszkolnym.
4. Szczegółowe warunki organizowania nauki i opieki dzieci z niepełnosprawnością, określają odrębne przepisy.
§ 8.
1. Zadania przedszkola realizowane są w szczególności w formie zajęć kierowanych i niekierowanych, a także swobodnych zabaw dzieci.
2. Sposób realizacji zadań przedszkola uwzględnia:
- możliwości dzieci, ich oczekiwania poznawcze i potrzeby wyrażania swoich stanów emocjonalnych, komunikacji oraz chęci zabawy;
- specjalne potrzeby edukacyjne dzieci;
- potrzebę prowadzenia diagnozy i obserwacji dzieci w celu monitorowania ich rozwoju;
- organizację przestrzeni przedszkola stymulującej rozwój dzieci;
- organizowanie zabaw ruchowych i muzyczno-ruchowych, w tym zabaw na wolnym powietrzu;
- wykorzystanie każdej naturalnie pojawiającą się sytuacji edukacyjnej umożliwiającej ćwiczenie w zakresie osiągania dojrzałości szkolnej.
3. Wobec rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola, przedszkole pełni funkcję doradczą i wspomagającą:
- pomaga w rozpoznawaniu możliwości i potrzeb rozwojowych dziecka oraz podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej;
- informuje na bieżąco o postępach dziecka;
- uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres zadań realizowanych w przedszkolu;
- uwzględnia odrębne potrzeby dziecka wynikające z sytuacji rodzinnej.
Rozdział 3
Organy przedszkola
§ 9.
1. Organami przedszkola są:
- dyrektor;
- rada pedagogiczna;
- rada rodziców.
§ 10.
1. Dyrektor jest jednoosobowym organem wykonawczym przedszkola i reprezentuje je na zewnątrz.
2. Dyrektor wykonuje obowiązki, a także posiada uprawnienia określone w odrębnych przepisach dla:
- kierownika jednostki organizacyjnej o charakterze prawnym zakładu administracyjnego, którym zarządza;
- kierownika jednostki budżetowej, w której odpowiada za całość gospodarki finansowej;
- administratora danych osobowych zgodnie z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych;
- organu administracji publicznej w sprawach wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń oraz innych oddziaływań administracyjno-prawnych na podstawie odrębnych przepisów;
- dyrektora publicznego przedszkola prowadzonego przez Gminę Żelechów;
- przewodniczącego rady pedagogicznej przedszkola;
3. Szczegółowe kompetencje dyrektora określa ustawa oraz odrębne przepisy dotyczące obowiązków i uprawnień wymienionych w ust. 2.
4. Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski dotyczące organizacji pracy przedszkola, przekazane na piśmie, drogą elektroniczną lub złożone ustnie do protokołu.
5. Dyrektor jako Administrator Danych Osobowych (ADO) w procesach przetwarzania danych uwzględnia charakter, zakres, kontekst i cele przetwarzania oraz ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych o różnym prawdopodobieństwie i wadze zagrożenia. Jednocześnie zatwierdza i wdraża odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby przetwarzanie odbywało się zgodnie z przepisami prawa ochrony danych osobowych, a także poddawane systematycznym przeglądom i aktualizacji.
6. Realizuje ustawowe zadania zabezpieczenia i ustala zasady przetwarzania danych osobowych, osób których dane dotyczą, w szczególności dane osobowe wychowanków, rodziców oraz pracowników i współpracowników przedszkola.
7. Sprawuje nadzór poprzez określenie osoby wykonawcy, realizującego przepisy prawa ochrony danych osobowych w zakresie zadań wymienionych w ust. 5 i 6.
§ 11.
1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji statutowych zadań przedszkola dotyczących opieki, wychowania i kształcenia, w skład której wchodzą dyrektor przedszkola oraz wszyscy nauczyciele i terapeuci zatrudnieni w przedszkolu.
2. Kompetencje stanowiące i opiniujące rady pedagogicznej określa ustawa.
3. Rada pedagogiczna działa na podstawie regulaminu rady pedagogicznej przedszkola.
4. Rada pedagogiczna przedszkola realizuje kompetencje rady przedszkola określone w ustawie.
§ 12.
1. Rada rodziców jest kolegialnym organem przedszkola, reprezentującym ogół rodziców w danym roku szkolnym.
2. Wewnętrzną strukturę rady rodziców, tryb jej pracy oraz szczegółowy sposób przeprowadzania wyborów określa regulamin rady rodziców przedszkola.
3. Rada rodziców tworzy warunki współdziałania rodziców z nauczycielami we wszystkich działaniach przedszkola.
4. Kompetencje stanowiące i opiniujące rady rodziców określa ustawa.
5. Dokumentacja działania rady rodziców jest przechowywana w przedszkolu.
§ 13.
1. Organy przedszkola działają samodzielnie na podstawie i w granicach prawa.
2. Działalność organów przedszkola jest jawna, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
3. Organy tworzą warunki do współpracy opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
4. Współdziałanie organów przedszkola ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków rozwoju wychowanków oraz podnoszenie poziomu jakości pracy przedszkola.
5. Organy przedszkola planują swoją działalność na rok szkolny.
6. Organy przedszkola współdziałają ze sobą dając każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji określonych ustawą i zawartych szczegółowo w statucie przedszkola i regulaminach oraz zapewniają bieżącą wymianę informacji pomiędzy sobą.
7. Organy przedszkola mogą zapraszać na swoje planowane lub doraźne zebrania przedstawicieli innych organów w celu wymiany poglądów i informacji.
8. Uchwały organów przedszkola, prawomocnie podjęte w ramach ich kompetencji, oprócz uchwał personalnych, podaje się do ogólnej wiadomości w formie pisemnych tekstów uchwał.
9. Rodzice przedstawiają swoje wnioski i opinie dyrektorowi przedszkola poprzez swoją reprezentację tzn. radę rodziców.
10. Koordynatorem współdziałania poszczególnych organów jest dyrektor przedszkola, który zapewnia każdemu organowi możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji oraz umożliwia bieżącą wymianę informacji.
§ 14.
1. W przypadku zaistnienia sporu między organami przedszkola, obowiązkiem tych organów jest dążenie do rozstrzygnięcia sporu w trybie negocjacji, w których udział biorą wyłącznie członkowie tych organów.
2.Sprawy sporne między organami przedszkola rozstrzyga dyrektor, o ile nie jest jedną ze stron konfliktu.
3. W przypadku gdy dyrektor jest stroną konfliktu, to mediatorem jest osoba wskazana przez organ niezaangażowany w konflikt po zaakceptowaniu przez strony konfliktu.
4. W przypadku nierozstrzygnięcia sporu w trybie określonym w ust. 1-3, dyrektor zawiadamia o zaistniałym sporze organ prowadzący przedszkole.
Rozdział 4
Organizacja pracy przedszkola
§ 15.
1. Przedszkole zapewnia dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki zabawy, nauki i wypoczynku oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania.
2. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując sposoby i metody oddziaływań do wieku dziecka i jego potrzeb rozwojowych, a w szczególności:
- zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć realizowanych poza terenem przedszkola;
- zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa pod względem fizycznym i psychicznym.
3. Za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci odpowiada każdy pracownik przedszkola, a w szczególności nauczyciel pełniący obowiązki zawodowe w danym czasie do momentu przekazania ich rodzicom lub osobom upoważnionym, a w czasie zajęć dodatkowych osoba prowadząca te zajęcia.
4. W czasie pobytu dziecka w przedszkolu nie może ono pozostać bez nadzoru osoby dorosłej.
5. Dla dzieci mogą być organizowane zajęcia poza terenem przedszkola.
6. Udział dzieci w zajęciach poza terenem przedszkola wymaga pisemnej zgody rodziców.
7. Zajęcia w przedszkolu zawiesza się na czas oznaczony w razie wystąpienia na danym terenie:
- zagrożenie bezpieczeństwa dzieci w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia, zagrażające zdrowiu dzieci,
- zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną, nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu dzieci innego niż określone w pkt. 1-3.
8. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, realizacja zadań przedszkola odbywa się poprzez organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy Prawo oświatowe. Odbywa się to w szczególności poprzez stosowanie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w ścisłej współpracy z rodzicami,
1) z wykorzystaniem:
a) drogi telefonicznej poprzez rozmowy lub sms, poczty elektronicznej, strony internetowej przedszkola, systemu Obecności .pl,
b) materiałów dostępnych na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Biura Edukacji i Kuratorium Oświaty w Warszawie,
c) innych niż wymienione w lit. a–b materiałów wskazanych przez nauczycieli za zgodą dyrektora przedszkola;
2) przez podejmowanie przez wychowanków aktywności proponowanych przez nauczyciela, dających możliwość obserwacji pracy dziecka;
3) z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między nauczycielem, dzieckiem i rodzicem m.in. poczta elektroniczna, sms, system Obecności.pl;
4) przez regularne informowanie rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko w domu, w tym wychowanków objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną;
5) przez prowadzenie konsultacji dla rodziców w formach i terminach określonych przez dyrektora przedszkola.
6) przedszkole dostosowuje procesy nauczania, poprzez wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, do możliwości i warunków w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu.
9. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, mając na uwadze przemienne kształcenie z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia, nauczyciele zobowiązani są do planowania zajęć ze szczególnym uwzględnieniem:
- równomiernego obciążenia dzieci w poszczególnych dniach tygodnia,
- zróżnicowania zajęć w każdym dniu,
- możliwości psychofizycznych dzieci,
- łączenia przemiennie kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego z czasu spędzanego przed ekranem komputera.
10. Potwierdzeniem uczestnictwa dziecka w zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość jest:
- przesyłanie przez rodziców zdjęć lub filmów z wykonanych przez dzieci zadań,
- rodzice kontaktują się z nauczycielami poprzez komentarze, pytania, uwagi drogą mailową, poprzez system Obecności.pl oraz telefonicznie.,
- szczegółowe zasady określone są w zarządzeniu dyrektora przedszkola.
11. Potwierdzeniem uczestnictwa dziecka w zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość uwzględnia zasady poszanowania sfery prywatności rodziców dziecka oraz warunki techniczne i oprogramowanie sprzętu służącego do realizacji zadań.
§ 16.
1. Przedszkole określa formy współdziałania z rodzicami oraz częstotliwość organizowania stałych spotkań z rodzicami.
2. Rodzice i nauczyciele współdziałają w sprawach opieki, wychowania i kształcenia dzieci.
3. Nauczyciele utrzymują stały kontakt z rodzicami, udzielają rzetelnych informacji na temat dziecka, jego zachowania i rozwoju.
4. Formy współpracy przedszkola i rodziców:
- zebrania ogólne;
- zebrania grupowe;
- dni adaptacyjne;
- strona internetowa przedszkola;
- kąciki informacji dla rodziców (tablice grupowe oraz inne na terenie przedszkola);
- aplikacja obecności.pl;
- konsultacje ze specjalistami;
- szkolenia i warsztaty dla rodziców;
- zajęcia otwarte;
- uroczystości przedszkolne;
- imprezy organizowane na terenie przedszkola;
- prace wykonywane na rzecz przedszkola;
- wystawy prac dzieci;
- inne wynikające z potrzeb placówki.
5. Formy współpracy i ich częstotliwość zależą od aktualnej sytuacji, bieżących potrzeb przedszkola i rodziców.
§ 17.
1. Przedszkole funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.30 do 16.30.
2.Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola w uzgodnieniu z radą rodziców.
3.Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki.
4. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Ze względów organizacyjnych dopuszcza się łączenie w oddziale dzieci 3-4 letnich, 4-5 letnich.
5. Oddziałem przedszkolnym opiekuje się nauczyciel wychowawca.
6. W okresach niskiej frekwencji dzieci lub w innych uzasadnionych okolicznościach, dyrektor przedszkola może zlecić łączenie oddziałów.
7. Liczba dzieci w oddziale przedszkolnym nie może przekraczać 25.
8. W przedszkolu zatrudnia się dodatkowo specjalistów zgodnie z zaleceniami z orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego.
9. Dzieci w oddziałach dyrektor łączy zapewniając bezpieczne warunki pobytu.
10. Zasady odpłatności za przedszkole regulują odrębne przepisy.
11. Świadczenia udzielane przez przedszkole są nieodpłatne w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
12. Przedszkole zapewnia odpłatne wyżywienie wychowankom. Wysokość dziennej stawki żywieniowej określają odrębne przepisy.
13. Opłaty za wyżywienie wnosi się z góry do 15-tego dnia każdego miesiąca.
14. Ilość posiłków, z których korzysta dziecko, zależna jest od czasu pobytu w placówce.
-
- koszt żywienia dzieci pokrywają rodzice w 100 proc., w zależności od liczby spożywanych posiłków w rozliczeniu miesięcznym płatnym z góry:
- dzieci korzystających z trzech posiłków – 100 proc. stawki żywieniowej,
- dzieci korzystających z dwóch posiłków – 75 proc. stawki żywieniowej,
- dzieci korzystających z jednego posiłku (obiad) – 50 proc. stawki żywieniowej,
- dzieci korzystających z jednego posiłku (śniadanie) – 25 proc. stawki żywieniowej;
- wysokość dziennej stawki żywieniowej, w tym poszczególnych posiłków, ustala dyrektor,
- za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu należy się zwrot kosztów żywienia (pod warunkiem zgłoszenia nieobecności dziecka w przedszkolu do godziny 10.00dnia poprzedniego), które są potrącane z odpłatności w następnym miesiącu; o dłuższej nieobecności dziecka należy powiadomić placówkę.
15. Deklaracje dotyczące czasu pobytu dziecka w przedszkolu oraz rodzajów spożywanych posiłków rodzice zgłaszają w momencie przyjmowania dziecka do przedszkola. Wszelkie zmiany w trakcie roku szkolnego wymagają pisemnego wystąpienia do dyrektora przedszkola. W uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola uwzględnia zmiany z pierwszym dniem kolejnego miesiąca.
16. Opłatę wnosi się przelewem na wskazany przez przedszkole numer rachunku bankowego.
17.W przypadku rezygnacji z przedszkola, rodzic powinien powiadomić przedszkole w celu zaprzestania naliczania odpłatności. W przypadku, gdy opłaty naliczone do momentu rezygnacji są niższe, niż potrącenie za nieobecności z poprzedniego miesiąca, różnica zostanie zwrócona rodzicowi na konto.
Rozdział 5
Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
§ 18.
1.Dziecko jest przyprowadzane i odbierane z przedszkola w godzinach pracy przedszkola przez rodziców lub upoważnione przez nich pisemnie osoby pełnoletnie zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo.
2.Przedszkole posiada elektroniczny system ewidencji pobytu dziecka w przedszkolu. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do codziennej rejestracji przyjścia i wyjścia dziecka z przedszkola. Elektroniczny system ewidencji pobytu dziecka w przedszkolu, obowiązuje wszystkie dzieci i ich rodziców/opiekunów prawnych, korzystających z usług przedszkola (z wyjątkiem grupy, która funkcjonuje w budynku przy ul. marsz. J. Piłsudskiego 47).
3.Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani wprowadzić dziecko do budynku przedszkolnego i po przebraniu dziecka w szatni, przekazać je pod opiekę pracownika przedszkola w wyznaczonym do tego miejscu.
4.Dzieci odbierane są z sal poprzez wewnętrzny domofon. Pracownik przedszkola pełniący dyżur odprowadza wywołane przez domofon dziecko do wyznaczonego miejsca i czuwa, by zostało „przejęte” przez uprawnioną osobę.
5.W okresie wzmożonego reżimu sanitarnego obowiązują specjalne procedury pracy i postępowania prewencyjnego podane rodzicom do wiadomości.
6. Dziecko może być przyprowadzane do przedszkola od godz. 7.00 do godz. 8.45 (a w oddziale zamiejscowym od godz. 8.00 do 8.30) lub w każdym innym czasie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub osobistym.
7. Do przedszkola nie należy przyprowadzać dzieci przeziębionych, zakatarzonych, wymiotujących i z objawami innych chorób. W przypadku zaistnienia wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, nauczycielka ma prawo prosić o zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pobytu dziecka w przedszkolu.
8. Rodzice przejmują odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z placówki przez upoważnioną przez nich osobę.
9. Nauczyciel ma obowiązek sprawdzić, kto odbiera dziecko osobiście, a w przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby odbierającej dziecko ma prawo prosić tę osobę o okazanie dokumentu tożsamości.
10. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna posiadać przy sobie dowód tożsamości i na żądanie nauczycielki okazać go. W sytuacjach budzących wątpliwości nauczycielka kontaktuje się z rodzicami wychowanka.
11. Każda osoba odbierająca dziecko (również rodzic) zobowiązana jest do okazania nauczycielowi dokumentu potwierdzającego tożsamość, jeśli istnieje taka konieczność.
12. Nauczyciel ma prawo odmówić wydania dziecka, jeżeli osoba odbierająca nie zapewnia dziecku pełnego bezpieczeństwa. W takim przypadku nauczyciel kontaktuje się z inną osobą upoważnioną do odbioru dziecka.
13. Obowiązkiem rodziców jest powiadomienie telefonicznie o braku możliwości odbioru dziecka do godziny zamknięcia przedszkola. W przypadku braku informacji o spóźnieniu, nauczyciel powinien skontaktować się telefonicznie z rodzicami oraz zapewnić dziecku opiekę do czasu przybycia rodziców.
14. W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonicznymi nie można skontaktować się z rodzicami oraz osobami upoważnionymi do odbioru dziecka, nauczyciel po jednej godzinie oczekiwania powiadamia dyrektora przedszkola oraz najbliższy komisariat policji o niemożności skontaktowania się z rodzicami dziecka w celu ustalenia miejsca ich pobytu.
15. W przypadku powtarzających się sytuacji opisanych w pkt. 9 i pkt. 10 podjęte zostaną następujące działania:
- rozmowa wyjaśniająca dyrektora przedszkola z rodzicami dziecka;
- wystosowanie listu do rodziców dziecka;
- wystąpienie dyrektora z wnioskiem do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego o zbadanie sytuacji rodzinnej wychowanka przedszkola.
16. Wniosek (złożony w formie pisemnej) rodzica dotyczący zakazu odbierania dziecka z przedszkola przez drugiego rodzica musi być poświadczonym prawomocnym wyrokiem sądu, który wyraźnie mówi o ograniczeniu lub pozbawieniu praw rodzicielskich.
17. W sprawowaniu opieki nad dzieckiem, którego rodzice mają ustalone przez sąd rodzinny zasady kontaktów z dzieckiem, przedszkole postępuje zgodnie z decyzją sądu, nie będąc stroną w sprawie.
18. Dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną może wystąpić do Ośrodka Pomocy Społecznej lub Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w sytuacji potrzeby podjęcia interwencji ze względu na zaistniałą sytuację rodzinną, losową dziecka.
19. Zasady wskazane w ust. 1-14 obowiązują rodziców wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola, również w czasie dyżurów.
Rozdział 6
Pomoc materialna
§ 19.
1. Zasady udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym regulują odrębne przepisy.
2. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na:
- wniosek rodziców;
- wniosek dyrektora przedszkola.
3. Dzieciom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie udzielana jest pomoc poprzez: współpracę z Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Rozdział 7
Nauczyciele i pracownicy przedszkola
§ 20.
1. W przedszkolu zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych.
2. Nauczycieli zatrudnia się na stanowiskach pracy:
- nauczyciel wychowania przedszkolnego;
- nauczycieli współorganizujących proces kształcenia, posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej;
- nauczycieli specjalistów(logopeda, psycholog, terapeuta SI, pedagog specjalny):
- nauczyciela religii;
- nauczyciela języka angielskiego.
3. Na stanowiskach niepedagogicznych zatrudnieni są pracownicy na stanowiskach:
- pracownicy administracji;
- pracownicy obsługi.
4. Dyrektora w razie jego nieobecności zastępuje wicedyrektor społeczny.
§ 21.
1.Nauczyciele realizują opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne zadania przedszkola, zgodnie z jego charakterem określonym w statucie i odpowiadają za jakość pracy przedszkola, w tym sposób sprawowania opieki nad dziećmi.
2. Nauczyciel przedszkola prowadzi pracę opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną zgodnie z obowiązującą podstawą programową i dopuszczonymi przez dyrektora przedszkola programami.
3. Podstawową zasadą pracy nauczyciela jest kierowanie się dobrem dzieci, troską o ich zdrowie, z poszanowaniem godności i praw dzieci, a także uważne towarzyszenie im w osiąganiu dojrzałości szkolnej.
4. Do zakresu zadań nauczyciela wychowania przedszkolnego należy w szczególności:
- realizowanie programów pracy przedszkola w powierzonych mu zadaniach;
- zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
- nauczyciel jest zobowiązany:
- przestrzegać i stosować przepisy i zarządzenia z zakresu bhp i p.poż., odbywać wymagane szkolenia,
- mieć w polu widzenia dzieci będące pod jego opieką; opuszczanie miejsca pracy przez nauczyciela jest możliwe pod warunkiem, że dyrektor wyrazi na to zgodę, a opiekę nad grupą przejmuje inny nauczyciel przedszkola,
- sprawdzać warunki prowadzenia zajęć z dziećmi w danym miejscu (sala, ogród, plac zabaw) przed rozpoczęciem tych zajęć; jeżeli warunki bezpieczeństwa nie są spełnione, nauczyciel ma obowiązek zawiadomić o tym dyrektora przedszkola; do czasu usunięcia zagrożenia nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w danym miejscu, niezwłocznie przerwać zajęcia i wyprowadzić dzieci z zagrożonego miejsca, jeżeli zagrożenie powstanie lub ujawni się w trakcie zajęć,
-
- przestrzegać ustalonych godzin rozpoczynania i kończenia zajęć,
- dbać o czystość, ład i porządek w czasie trwania zajęć i po ich zakończeniu, usuwać z sali uszkodzone zabawki i pomoce dydaktyczne, które mogłyby zagrażać zdrowiu dzieci,
- udzielić dziecku pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku urazu lub wystąpienia choroby,
- zgłaszać dyrektorowi przedszkola wszystkie wyjścia z dziećmi poza teren przedszkola,
- przestrzegać procedur obowiązujących w przedszkolu;
- prowadzenie obserwacji pedagogicznych w celu rozpoznania u dzieci deficytów rozwojowych i ich przyczyn;
- systematyczne prowadzenie dokumentacji pedagogicznej;
- komunikowanie się z rodzicami w sprawach rozwoju dzieci i osiąganiu kolejnych etapów dojrzałości szkolnej;
- organizowanie pomocy dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej;
- opieka nad powierzonymi salami oraz troska o znajdujący się w nich sprzęt i wyposażenie.
5. Do zakresu zadań nauczyciela współorganizującego proces kształcenia należy w szczególności:
- wspomaganie rozwoju dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego;
- opracowanie i realizacja indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla dziecka z orzeczeniem, o którym mowa w pkt. 1;
- prowadzenie pracy indywidualnej i grupowej z dzieckiem w celu wspomagania jego rozwoju, współpraca z nauczycielem wychowania przedszkolnego;
- bieżąca współpraca z rodzicami w celu ujednolicania oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych.
6. Do zadań pedagoga specjalnego w przedszkolu należy w szczególności:
- podejmowanie działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa dziecka w życiu przedszkola;
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu placówki;
- rozwiązywanie problemów dydaktycznych i wychowawczych dzieci;
- w przypadku dzieci objętych kształceniem specjalnym, współpracę z zespołem nauczycieli i specjalistów, prowadzących zajęcia z dzieckiem w zakresie zapewnienia odpowiedniej do potrzeb pomocy psychologiczno – pedagogicznej;
- określanie niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno – komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka;
- wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w rozwiązywaniu problemów, o których mowa w pkt. 1-5;
- udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom, rodzicom dzieci i nauczycielom;
- współpraca z instytucjami i podmiotami odpowiedzialnymi za wspieranie dziecka i jego rodziny;
- przedstawianie Radzie Pedagogicznej propozycji doskonalenia zawodowego mającego na celu podnoszenie jakości edukacji włączającej.
7. Do zadań psychologa/pedagoga w przedszkolu należy w szczególności:
- prowadzenie badań i działań diagnostycznych dzieci, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu wychowanka, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
- diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo dziecka w życiu przedszkola,
- udzielanie dzieciom pomocy psychologiczno – pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznawanych potrzeb,
- podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci,
- minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku przedszkolnym,
- inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych,
- pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci,
- wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie wychowanka i jego uczestnictwa w życiu przedszkola,
- udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
8. Do zadań logopedy w przedszkolu należy w szczególności:
- diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego dzieci,
- prowadzenie zajęć logopedycznych dla dzieci oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy dzieci i eliminowania jej zaburzeń,
- Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami dzieci,
- Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
- udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
9. Do zadań terapeuty pedagogicznego w przedszkolu należy w szczególności:
- prowadzenie badań diagnostycznych dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się w celu rozpoznawania trudności oraz monitorowania efektów oddziaływań terapeutycznych,
- rozpoznawanie przyczyn utrudniających dzieciom aktywne i pełne uczestnictwo w życiu przedszkola,
- prowadzenie zajęć korekcyjno – kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym,
- podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających niepowodzeniom edukacyjnym dzieci, we współpracy z rodzicami dzieci,
- wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu przedszkola,
- udzielaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej.
10. Nauczyciel zobowiązany jest do wzbogacania własnego warsztatu pracy oraz stałego podnoszenia i aktualizowania wiedzy i umiejętności pedagogicznych poprzez aktywne uczestniczenie w doskonaleniu zawodowym organizowanym w przedszkolu oraz przez instytucje wspomagające przedszkole.
11. Nauczyciele w działalności służbowej stosują w praktyce przetwarzania danych osobowych zasady i czynności oraz obowiązki spoczywające na nich na mocy przepisów krajowych oraz państw członkowskich Unii o ochronie danych.
12. Do obowiązków nauczyciela należy przetwarzanie danych osobowych wyłącznie w zakresie nadanych upoważnień zgodnie z decyzją dyrektora, a także zabezpieczenie nośników danych w zgodności z dokumentacją zabezpieczenia danych osobowych przedszkola w formie zapisów elektronicznych, jak i tradycyjnych oraz udostępnianie danych uprawnionym podmiotom i osobom w granicach i przepisach prawa.
13. W ramach zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych przedszkola, nauczyciel jest obowiązany do dostępności w przedszkolu w wymiarze 1 godziny tygodniowo, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - w wymiarze 1 godziny w ciągu 2 tygodni, w trakcie której, odpowiednio do potrzeb, prowadzi konsultacje dla dzieci lub ich rodziców.
14. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, realizacja zadań nauczycieli, specjalistów oraz innych pracowników przedszkola odbywa się poprzez organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy Prawo oświatowe.
- Nauczyciele i specjaliści są zobowiązani do przypominania o zasadach zapewniających wychowankom bezpieczeństwo w sieci w ramach udostępnianych im materiałów, źródeł oraz stosowanych metod i narzędzi.
- Sposób prowadzenia dokumentacji pedagogicznej oraz ewentualnego przekazania dokumentacji rodzicom ustala dyrektor przedszkola.
15. W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, nauczyciele i specjaliści zobowiązani są do:
- wysyłania raportów pracy w formie ustalonej przez dyrektora,
- monitorowania aktywności i postępów dzieci.
§ 22.
1. Nauczyciel w swojej pracy ma prawo korzystać z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora przedszkola, rady pedagogicznej, opiekuna stażu, doradcy metodycznego, a także wyspecjalizowanych w tym zakresie instytucji oświatowych i naukowych.
2. Zasady etyki zawodowej, stosunek pracy, zasady wynagradzania oraz szczególne prawa i obowiązki nauczycieli określa ustawa Karta Nauczyciela i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze.
3. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie - Kodeks Karny.
4. Dyrektor przedszkola i organ prowadzący przedszkole są zobowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.
§ 23.
1. W przedszkolu zatrudnieni są pracownicy administracji i obsługi. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania przedszkola jako instytucji publicznej oraz utrzymanie obiektu i jego otoczenia w czystości i porządku.
2. Pracownicy obsługi i administracji są pracownikami samorządowymi i podlegają regulacjom ustawy o pracownikach samorządowych.
3. Szczegółowy zakres obowiązków pracowników niepedagogicznych oraz ich szczegółowe zadania ustala dyrektor przedszkola.
4. Pracownik zatrudniony w przedszkolu zobowiązany jest do przestrzegania zakresu obowiązków na zajmowanym stanowisku.
5. Stosunek pracy pracowników administracji i obsługi regulują przepisy ustawy - Kodeks Pracy i wydane na tej podstawie przepisy wykonawcze.
6. Pracownicy niepedagogiczni włączają się do zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
7. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do posiadania ważnego orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz zaświadczenia lekarza medycyny pracy.
8. Wszyscy pracownicy zobowiązani są do przestrzegania przepisów bhp i przeciwpożarowych oraz Konwencji o Prawach Dziecka
9. Do obowiązków pracowników administracji i obsługi należy przetwarzanie danych osobowych wyłącznie w zakresie nadanych upoważnień zgodnie z dokumentacją przetwarzania i zabezpieczenia danych.
Rozdział 8
Prawa i obowiązki dzieci
§ 24.
1. Dziecko w przedszkolu ma prawo do:
- właściwie zorganizowanej opieki wychowawczej zapewniającej dzieciom bezpieczeństwo i ochronę przed zjawiskami przemocy;
- organizacji zajęć z uwzględnieniem zasad higieny pracy i ochrony zdrowia;
- szacunku dla swoich potrzeb;
- życzliwego i podmiotowego traktowania;
- swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań, z poszanowaniem zdania innych;
- rozwijania cech indywidualnych i postaw twórczych;
- ochrony zdrowia psychicznego i fizycznego;
- przebywania w spokojnej i pogodnej atmosferze;
- sprawiedliwej oceny postępów w rozwoju psychofizycznym;
- pomocy w przypadku wystąpienia trudności rozwojowych.
2. Dziecko w przedszkolu ma obowiązek przestrzegania umów społecznych obowiązujących w społeczności przedszkolnej.
3. Dziecko ma obowiązek:
- przestrzegać ustalonych zasad, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa;
- nie oddalać się od grupy bez wiedzy nauczyciela;
- słuchać i reagować na polecenia nauczyciela;
- szanować kolegów i wytwory ich pracy;
- przejawiać właściwy stosunek do rówieśników oraz osób dorosłych;
- szanować sprzęty i zabawki znajdujące się w przedszkolu;
- dbać o czystość i higienę osobistą;
- dbać o estetykę i czystość pomieszczeń, w których przebywa;
- sygnalizować złe samopoczucie i potrzeby fizjologiczne.
Rozdział 9
Nagrody i konsekwencje
§ 25.
1.W przedszkolu obowiązuje opracowany przez radę pedagogiczną we współpracy z radą rodziców Kodeks Grzecznego Przedszkolaka.
2. W przedszkolu wyklucza się stosowanie wszelkich form kar fizycznych.
3. Po zakończeniu rekrutacji dzieci na następny rok szkolny, przedszkole organizuje dni adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych i ich rodziców w celu:
- obniżenia poczucia lęku u dzieci i rodziców;
- obserwowania dzieci w kontaktach grupowych;
- zapoznania się z budynkiem przedszkola i placem zabaw.
4. Dziecko należy wyposażyć w ubranie wygodne, niekrępujące ruchów i bez elementów stanowiących zagrożenie np. agrafki, długie tasiemki, korale.
5. Ze względów sanitarnych zabrania się wchodzenia do sal w butach.
6. Na terenie przedszkola obowiązuje całkowity zakaz palenia i zakaz wprowadzania zwierząt.
7. Wszelkie rozmowy dotyczące dziecka, w tym sporne, należy prowadzić bez udziału dzieci. 8. Dopuszcza się stosowanie umowy przedszkola z rodzicami dziecka z chorobą przewlekłą wymagającą stałego podawania leków. Rodzice zobowiązani są dostarczyć zaświadczenie od lekarza ze szczegółowymi wskazaniami oraz przeszkolić pracownika przedszkola w opiece nad dzieckiem.
9. Dzieci czasowo niesprawne, np. unieruchomione gipsem, mogą przychodzić do przedszkola po uzyskaniu pisemnej zgody lekarza.
10. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za przyniesione przez dziecko wartościowe zabawki i inne wartościowe rzeczy pozostawione na terenie przedszkola np. rowery, wózki, markowe ubrania itp.
Rozdział 10
Zasady skreślania dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola
§ 26.
1.Dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola w przypadku:
- nie zgłoszenia się dziecka do przedszkola dłużej niż 2 miesiące i nie powiadomienia przez rodziców o przyczynach nieobecności.
- Utajenia przy wypełnianiu karty zgłoszenia choroby dziecka, która uniemożliwia przebywanie dziecka w grupie.
2. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej.
3. Skreślenie następuje w drodze decyzji administracyjnej dyrektora przedszkola.
4. Rodzicom przysługuje odwołanie od decyzji dyrektora przedszkola do Mazowieckiego Kuratora Oświaty w ciągu 14 dni od jej otrzymania.
5. Zasady skreślania z listy wychowanków nie dotyczą dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne.
Rozdział 11
Prawa i obowiązki rodziców
§ 27.
1. Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola mają prawo do:
- znajomości realizowanych programów i planów pracy;
- uzyskiwania rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego zachowania i rozwoju;
- pomocy w rozpoznawaniu przyczyn trudności rozwojowych dzieci, a także rozpoznawania ich zainteresowań i uzdolnień;
- wyrażania opinii na temat organizacji wyżywienia i wypoczynku dzieci.
2. Obowiązkiem rodziców jest:
- przyprowadzanie dziecka do przedszkola w godzinach umożliwiających jego uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych;
- punktualne odbieranie dziecka z przedszkola lub upoważnioną przez osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo;
- informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, w szczególności w przypadku:
- stwierdzenia choroby zakaźnej u dziecka,
- długotrwałej nieobecności dziecka;
- informowanie o stanie zdrowia dziecka szczególnie w przypadku, gdy może to być istotne dla jego bezpieczeństwa, stosowanej diety;
- niezwłoczny odbiór dziecka w przypadku otrzymania z przedszkola informacji o jego chorobie;
- sprawdzenie, ze względów bezpieczeństwa, co dziecko zabiera do przedszkola;
- informowanie dyrektora lub nauczyciela dziecka o wszelkich zdarzeniach i sytuacjach mających bezpośredni związek z dzieckiem, jego bezpieczeństwem oraz kondycją zdrowotną i emocjonalną;
- współdziałanie z nauczycielem w celu skutecznego stymulowania rozwoju dziecka z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb.
Rozdział 12
Ceremoniały przedszkola
§ 28.
1. Ceremoniał przedszkola jest zbiorem ustanowionych i obowiązujących norm zachowania się w czasie uroczystości przedszkolnych o charakterze środowiskowym z użyciem symboli narodowych.
2.Ceremoniał jest istotnym elementem obrzędowości przedszkolnej, nawiązującej do wychowania w duchu tradycji i poszanowania ojczyzny.
3. Uroczystości przedszkolne, podczas których eksponuje się symbole narodowe powinny przebiegać w podniosłym nastroju i kształtować poszanowanie dla symboli narodowych.
4. Przedszkole posiada hymn.
5. Hymn przedszkola wykonywany jest przez całą społeczność przedszkolną podczas: oficjalnych uroczystości, obchodów wynikających z kalendarza wydarzeń przedszkolnych.
6. Przedszkole posiada znak graficzny
Rozdział 13
Postanowienia końcowe
§ 29.
Sprawy nieuregulowane w statucie są rozstrzygane w oparciu o obowiązujące i dotyczące tych spraw odrębne przepisy.
§ 30.
1. Zmian w statucie dokonuje rada pedagogiczna z własnej inicjatywy lub na wniosek organów przedszkola.
2. Projekt uchwały o zmianie statutu przedszkola jest przedstawiany do wiadomości rady rodziców.
3. Rada rodziców ma prawo wnieść uwagi do planowanych zmian w statucie w terminie 14 dni od dnia doręczenia projektu uchwały.
4. Dyrektor powiadamia organy przedszkola o każdej zmianie w statucie.
§ 31.
1. Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej – nauczycieli, rodziców i dzieci, pracowników obsługi i administracji.
2. Tekst statutu w formie ujednoliconej jest publikowany na stronie internetowej przedszkola oraz udostępniany zainteresowanym przez dyrektora.
§ 32.
1. Traci moc dotychczasowy statut przedszkola uchwalony dnia 08.10.2019 r. przyjęty uchwałą Rady Pedagogicznej Publicznego Przedszkola „Pluszowy Miś” w Żelechowie Nr 2/2019/2020.
2. Niniejszy statut wprowadza się Uchwałą Nr 2/2021/2022 Rady Pedagogicznej Publicznego Przedszkola „Pluszowy Miś” w Żelechowie z dnia 06.10.2021 r.