,,UWAGA-CZYLI JAK WSPOMAGAĆ KONCENTRACJĘ U PRZEDSZKOLAKA”
Są dzieci, które wyglądają jakby myślały o ,,niebieskich migdałach”:
- Patrzą - ale nie widzą.
- Słyszą - ale nie słuchają tego, co się do nich mówi.
- Nie reagują na polecenia.
Mimo prawidłowego rozwoju umysłowego, mają trudności z dłuższą koncentracją uwagi. Są przy tym pełne energiii z trudem mogą usiedzieć na jednym miejscu. Zazwyczaj impulsywne, mówią i robią natychmiast to, co właśnie przyszło im na myśl.
To dzieci z zespołem zaburzeń uwagi.
Bardzo częstą przyczyną powstałych zaburzeń jest intensywne poddawanie dziecka działaniu impulsów zewnętrznych.
Podczas słuchania bajek i reklam, zabawek dźwiękowych mózg uczy się eliminować dźwięki językowe. Nastawia się na odbiór dźwięków niewerbalnych: muzykę, reklamy. Dzieci sprawiają wówczas wrażenie zahipnotyzowanych i nie słyszą, gdy się do nich mówi. Dziecko uzależnia się także od szybko zmieniających się obrazów, dźwięków i słów. W efekcie może wykazywać cechy nadmiernej pobudliwości.
Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w deficycie uwagi.
JAKIE SĄ OBJAWY ZABURZEŃ UWAGI I KONCENTRACJI U DZIECI?
- nieumiejętność zwrócenia uwagi na szczegóły
- brak umiejętności skupieniasię na jednym zadaniu przez dłuższy czas
- brak reakcji na przekazywane komunikaty
- porzucanie zadania przed jego ukończeniem lub niedokładne (bez zastanowienia) wykonywanie poleceń,
- niechęć do podejmowania aktywności umysłowej
- dekoncentracja na skutek innych bodźców (nawet słabych),
Dlaczego warto ćwiczyć i rozwijać koncentrację?
Ponieważ koncentracja jest kluczem do lepszej pamięci, efektywnej nauki, pracy, osiągania sukcesów życiowych, a nawet zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.
Koncentracja rozwija się stopniowo w toku życia dziecka. Dziecko w wieku 2- 4 lat potrafi skupić uwagę na okres 5 - 15 minut, w wieku 5 - 6 lat na około 20 - 30 minut, w momencie rozpoczęcia nauki okres ten stopniowo się wydłuża.
Koncentracja jest umiejętnością, którą można rozwinąć poprzez odpowiednie ćwiczenia.
PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA WSPOMAGAJĄCE KONCENTRACJĘ UWAGI:
- Czytanie opowiadania – dorosły czyta opowiadanie lub bajkę, a dziecko ma za zadanie reagować na sygnały (np. umówione słowo „rycerz”) klaśnięciem.
- Wystukiwanie rytmu – dziecko ma za zadanie wysłuchać rytmu zademonstrowanego przez osobę dorosłą (np. za pomocą cymbałków, bębenka lub klaśnięciami).
- Szczegóły – wyszukiwanie szczegółów na rysunkach lub różnic między ilustracjami.
- Podawanie kolejności – np.: układamy w rzędzie kilka przedmiotów, odsłaniamy, dziecko przygląda się przedmiotom zapamiętując ich kolejność. Ponownie zasłaniamy, a zadaniem dziecka jest wymienienie przedmiotów w kolejności.
- Memory - najlepiej by obrazki przedstawiały zwierzęta, pojazdy, zabawki, rzeczy bliskie dziecku.
- Gry planszowe - uczą poprzez zabawę. Gry takie jak warcaby czy szachy uczą rozważania różnych opcji rozgrywki, rozwijają umiejętność zapamiętywania poszczególnych sytuacji oraz poprawiają zdolność logicznego myślenia. Układanie puzzli.
- Ogólne ćwiczenia na koncentrację, takie jak: rysowanie po śladzie, łączenie kropek, odwzorowywanie symboli, wycinanki, kolorowanki.
- Pytania do ilustracji – np.: pokazujemy dziecku ilustrację i prosimy by przez 30 sekund uważnie jej się przyglądało. Następnie zabieramy rysunek i prosimy o odpowiedzenie na różne pytania dotyczące tego co znajdowało się na obrazku.
Opracowanie:
Paulina Ducka, Aneta Szczęsna