ROZWÓJ MOWY DZIECKA
Zdobywanie umiejętności komunikowania uczymy się od pierwszego dnia życia. Dziecko, przechodzi płynnie w kolejne etapy rozwoju mowy.
Przedstawiam poniżej schemat, który ułatwi rodzicom/opiekunom, ustalenie co jest normą rozwojową, a co powinno martwić i wymaga konsultacji logopedycznej. Pamiętajmy, każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny i uwarunkowany różnymi czynnikami. Normy rozwojowe pozwalają na wstępną ocenę przyswojenia języka.
Okres melodii od urodzenia do 1 roku życia
Okres wyrazu od 1-2 roku życia
Okres zdania od 2-3 roku życia
Okres swoistej mowy dziecięcej w 3-7 roku życia
Wiek dziecka - dziecko powinno:
4 miesiąc - reaguje uśmiechem na uśmiech
10 miesiąc - reaguje na swoje imię
11 miesiąc - wskazuje palcem
Pierwsze głoski
głoski a,e,o,u,y,i p,b,m,t,d,n,ń
2 rok życia
dziewczynka około 60 słów
chłopiec około 35 słów
2-3 rok życia
Pierwsze proste zdania, dziecko używa swojego imienia gdy mówi o sobie
dziewczynka – wypowiada około160 słów
chłopiec - około 145 słów
głoski - ę,ą ń, ś,ź,ć,dź f,w h,k,g, j, ł
po 3 roku s,z,c,dz
4-5 rok życia
Utrwalają się głoski - s,z,c,dz,l
Pojawiają się - sz,ż,cz,dż, l , r
5-6 rok życia
Utrwalają się głoski sz,ż,cz,dż,r
7 rok życia
Opanowana w pełni technika mówienia
Mowa naszych dzieci rozwija się przez cały czas. Proponuję, by rodzice sprawdzili umiejętności językowe swoich dzieci. Każda okazja jest do tego odpowiednia: spacer po lesie, zabawa w ogródku, grill u rodziny, itp.
Rodzice pozwólcie dziecku swobodnie się wypowiadać. Wysłuchujcie co mają do powiedzenia. Jeśli zauważycie/ usłyszycie, że wypowiedzi dzieci nie są do końca poprawne, dajcie im dobry wzorzec. Powtórzcie prawidłowo, bez zmiękczeń, bez niepotrzebnego spieszczania. Nigdy nie wyręczajcie dzieci wyprzedzając lub mówiąc za nich. To niestety nie pomoże rozwijać mowy.
Pamiętajmy! Mowa dziecka jest kształtowana przez najbliższe otoczenie: rodziców, dziadków, opiekunów, rówieśników. To w jaki sposób mówimy do dziecka i w towarzystwie dziecka, wywiera bardzo duży wpływ na tworzenie się kompetencji językowych.
Jeśli wasze dziecko skończyło 1 rok życia, a nadal używa smoczka, lub pije mleko, sok, wodę przez butelkę ze smoczkiem. To namawiam z całego serca, by już odstawić, zabrać i pożegnać się na zawsze z "ciągotkami-smoczkami". Stwierdzone w badaniach naukowych, obserwowane przeze mnie również w przedszkolu i szkole, nadużywanie smoczków jest bardzo szkodliwe dla dzieci.
Częste wady zgryzu, niewłaściwe ułożenie języka, to nawyki, które zwykle prowadzą do wady wymowy! Odpowiednio wcześnie zabrany smoczek, wyrzucona butelka, natychmiast daje szanse dziecku na prawidłowy rozwój mowy.
Dlatego proponuję, aby na zawsze pozbyć się smoczków i butelek ze smoczkami. W zamian zaproponujcie swoim maluchom bidon z rurką, lub zwykłą szklankę, kubeczek z rurką. Picie przez słomkę/ rurkę jest wspaniałą metodą zapobiegania wadom wymowy. Wystarczy nie przeszkadzać (smoczki przeszkadzają, zalegając w buziach dzieci), a dziecko samo, intuicyjnie odnajdzie prawidłową drogę rozwoju. Tylko tak uda się pomóc i nauczyć wasze dzieci pięknej i prawidłowej wymowy.
Ewa Głowacka
4