Innowacja pedagogiczna „Origami bawi i uczy przedszkolaki”
Autor i realizacja: Hanna Chudek
Czas realizacji: październik 2023r. – czerwiec 2024r. Zajęcia innowacyjne będą się odbywać w formie zajęć dodatkowych, lub w ramach obowiązkowych zajęć dydaktycznych, dwa razy w miesiącu.
Adresaci: dzieci czteroletnie uczęszczające do grupy „Pajacyki”.
Origami to sztuka składania papieru, znana na świecie od setek lat. To zajęcie zarówno przyjemne jak i korzystnie wpływające na rozwój dziecka. Pobudza układ nerwowy, integrując w czasie składania papieru pracę obu półkul mózgowych, które wzajemnie się synchronizują. Lewa półkula odpowiada za proces logicznego myślenia natomiast prawa za wyobraźnię. Stosowanie na zajęciach sztuki orgiami, pomaga stworzyć atmosferę aktywności twórczej, dokładności i precyzji manualnej, zachęca do tworzenia przez wszystkie dzieci, bez względu na ich indywidualne uzdolnienia, zapewnia osiągnięcie sukcesu, motywuje do dalszej pracy, a także uczy dyscypliny. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród dzieci ponieważ sprawia im radość i daje satysfakcję z wykonanej pracy. Ponadto zachęcająco działa tu magia kolorów użytych do składania kółek czy kwadratów.
Cel ogólny
Wspieranie edukacji matematycznej dzieci.
Cele szczegółowe
- Rozwijanie procesów poznawczych i logicznego myślenia;
- Rozbudzanie zainteresowań matematyką za pomocą języka origami;
- Rozwijanie umiejętności: rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi, kolorów, nazywania i porównywania wielkości, segregowania, klasyfikowania, określania stosunków przestrzennych, rozróżniania prawej i lewej strony;
- Rozwijanie sprawności manualnej;
- Wdrażanie do wytrwałości i dokładności w działaniu;
- Rozwijanie umiejętności koncentracji i skupienia uwagi.
Oczekiwane efekty
Innowacja uatrakcyjni ofertę zajęć oferowanych w przedszkolu, a tym samym podniesie jakość pracy przedszkola. Dzieci – uczestnicy innowacji, w ciekawy i atrakcyjny sposób, zdobędą wiedzę i umiejętności, a w szczególności z zakresu pojęć matematycznych:
- umiejętność liczenia,
- rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych,
- nazywanie kolorów,
- określanie stosunków przestrzennych,
- nazywanie stron „lewa – prawa”,
- określanie wielkości, długości,
- porównywanie,
- segregowanie,
- klasyfikowanie.
Zajęcia z origami wpłyną ponadto na podniesienie poziomu sprawności manualnej dzieci. Będą dla nich radosnym przeżyciem i ciekawą przygodą, dając tym samym możliwości rozwoju uzdolnień artystycznych. Wpłyną pozytywnie na wszechstronny rozwój przedszkolaków.